Trekking i rowery górskie

10 NAJPIĘKNIEJSZYCH TRAS BESKIDU WYSPOWEGO

Według rankingu portalu turystyki aktywnej: www.gorydlaciebie.pl - pełny tekst znajdą Państwo TUTAJ

1. KUDŁACZE

W powszechnej świadomości miejsce kojarzone jest przede wszystkim ze schroniskiem PTTK i niewątpliwie jest to jego największa atrakcja – dla wielu turystów też cel sam w sobie. Samo miejsce reklamuje się jako jedyne schronisko górskie, do którego można w 1 dzień dojść z Krakowa. Oprócz typowo schroniskowej oferty: noclegu, kuchni górskiej, możliwości biwaku i ogniska ciekawe są też funkcjonujące tutaj dwie ekspozycje: “Lotnicze Ślady na Ziemi Myślenickiej” oraz “Izba Pamięci Drugiej Wojny Światowej”. My zachęcamy do wykorzystania tego miejsca jako „przynęty” dla najmłodszych turystów, a przy okazji takiej wizyty przejścia okolicznych ciekawych tras:

  • krótkiej, spacerowej na Lubomir – całość to zaledwie 2 godziny odcinkiem biegnącym szerokim, wygodnym traktem. Minimalne wzniesienia, i niezwykły cel wycieczki – Obserwatorium Astronomiczne.
  • dłuższej, kilkugodzinnej wycieczki – przejście na Lubomir i powrót przez Polanę Suchą. A potem oczywiście odpoczynek i obiad w schronisku.

Dużym udogodnieniem, szczególnie dla grup rodzinnych, jest możliwość dojazdu samochodem prawie pod samą polanę na Kudłaczach.

Schronisko PTTK naKudaczach

Schronisko PTTK na Kudłaczach

2. LUBOMIR

Dla większości turystów niewysoki i niewidokowy szczyt pewnie nie byłby godzien uwagi, gdyby nie wyróżniający go jeden istotny fakt. Na jego szczycie znajduje się bowiem Obserwatorium Astronomiczne. Wybudowane w 1922 r. obserwatorium zostało zniszczone przez Niemców w czasie II wojny światowej. Udało się je odbudować dopiero w 2007 r. Miłośnicy astronomii mogą wziąć udział w pokazach i prezentacjach, niezwykłą przygodą mogą być nocne pokazy nieba (od marca do listopada). Na Lubomir można dotrzeć od strony Wiśniowej, z Przełęczy Jaworzyce, z Lubnia lub z Kudłaczy. Polecamy szczególnie tą ostatnią propozycję – łatwa i łagodna trasa jest piękna o każdej porze roku. 

Obserwatorium Astronomiczne naLubomirze

Obserwatorium Astronomiczne im Tadeusza Banachiewicza na Lubomirze

3. ŚNIEŻNICA

Miejsce dobrze znane miłośnikom białego szaleństwa, stacja narciarska jest jedną z ciekawszych w Małopolsce, od kilku lat kojarzona też z nazwiskiem swojej sławnej mieszkanki, Justyny Kowalczyk. Śnieżnica ma też sporo „nie zimowych” walorów turystycznych. Przede wszystkim znajduje się tutaj Ośrodek Rekolekcyjny, który jest ciekawą bazą noclegową, może być też celem wycieczki dla turystów szukających łatwych i krótkich szlaków. Prowadzi do niego ½ godz. trasa z przełęczy Gruszowiec. W początkowym etapie musimy pokonać ostre podejście, później trasa biegnie równą, szeroką, niezwykle urokliwą leśną drogą o niewielkim nachyleniu. Indywidualni turyści mogą liczyć w Ośrodku na kawę, herbatę i coś ciepłego. Większe grupy powinny wcześniej umówić się telefonicznie. Zachęcamy oczywiście do przedłużenia wycieczki do górnej stacji wyciągu narciarskiego, lub dalej na szczyt Śnieżnicy. Niezwykle piękna jest trasa zielonego szlaku praktycznie na całym odcinku Gruszowiec – Ośrodek- stacja narciarska- szczyt Śnieżnicy. Polecamy szczególnie wycieczkę jesienią – spacer po dywanie szeleszczących, bukowych liści – bezcenne wrażenia! Uwaga – jeżeli chcemy zdobyć szczyt Śnieżnicy i zrobić pętlę warto wyjść trudniejszym szlakiem niebieskim, a zejść zielonym. 

Orodek Rekolekcyjny nanienicy

Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy

4a. LUBOGOSZCZ – OŚRODEK SZKOLENIOWY

Wyjście z Kasinki Małej – trasa krótka, ale konkretna, podczas podejścia można się zasapać. Za to na miejscu wchodzimy w inny świat – duży, wypłaszczony i ładnie zagospodarowany teren, z bardzo ciekawą historią. Warto zobaczyć, z jaką fantazją i rozmachem budowano w okresie międzywojennym. Powstał tu np. basen pływacki o wymiarach 8×25 metrów (niestety, nieczynny). Wycieczkę można przedłużyć i podejść na szczyt Lubogoszczy. W drodze powrotnej czekają na nas piękne panoramy Beskidu Wyspowego.

Jedna uwaga – Ośrodek nie prowadzi kuchni dla osób z zewnątrz, ale można skorzystać z ich oferty – wystarczy dzień wcześniej zadzwonić i zrobić rezerwację. 

Orodek szkoleniowy naLubogoszczy

Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa “Lubogoszcz”

4b. LUBOGOSZCZ OD STRONY KASINY WIELKIEJ

Bardzo atrakcyjny wariant zdobycia Lubogoszczy od strony Kasiny Wielkiej. Kilka lat temu wiatrołom “odsłonił” sporą część jej południowo-wschodnich zboczy, podczas wędrówki możemy teraz podziwiać piękne panoramy Beskidu Wyspowego, Gorców, a nawet Tatr. Od połowu trasy proponujemy przejście pętlą przez odsłonięte zbocza. Trasa jest krótka, na szczyt jest zaledwie 2,5 km, ale bardzo stroma (400 m przewyższenia).

Panorama zpodejcia naLubogoszczPanorama z podejścia na Lubogoszcz od strony Kasiny Wielkiej

5. ŁOPIEŃ Z PRZEŁĘCZY RYDZA ŚMIGŁEGO

Łopień należy do tej kategorii szczytów Beskidu Wyspowego, które można śmiało polecić każdemu, nawet nowicjuszowi, szczyt bowiem posiada wszystkie elementy „fajnej góry”. Przede wszystkim wchodzi się na niego szybko – z Przełęczy Rydza Śmigłego spokojnym tempem nawet za godzinę. Droga jest stosunkowo stroma, ale jednocześnie urokliwa. Jest też widokowy, obok polany szczytowej znajduje się polana Widny Zrąbek, z której rozciąga się piękna panorama na dolinę górnej Łososiny oraz szczyty Beskidu Wyspowego – przede wszystkim Ćwilin i Śnieżnicę oraz na Gorce i Tatry. Ma też Łopień swoje tajemnice, legendy i miejsca niezwykłe. Wiele z nich ma związek z występującymi tu licznie jaskiniami https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/lopien/ciekawostki/. Wycieczkę możemy urozmaicić i wydłużyć przechodząc na Łopień Środkowy wzdłuż malowniczych polan, następnie pod chatkę Koła Łowieckiego i z powrotem przez Bagna Łopieńskie koło Zbójeckiej Jaskini. Po drodze jest kilka stołów i ław turystycznych – idealne miejsca na odpoczynek i biwak na łonie przyrody.

Zielony szlak zPrzeczy Rydza migego naopie
Zielony szlak z Przełęczy Rydza-Śmigłego na Łopień 

6. SZCZEBEL

Szczebel to idealna „półdniowa” propozycja na wycieczkę dla osób lubiących pewne urozmaicenia terenowe. Na Szczeblu znajduje się bowiem jedna z większych jaskiń w Beskidzie Wyspowym – Zimna Dziura. Jaskinia jest dobrze znana miłośnikom tego rejonu, znajduje się blisko szlaku, nie sposób jej nie zauważyć.

7. JASIEŃ – PODEJŚCIE Z PRZEŁĘCZY PRZYSŁOP

Góra z pozoru niczym szczególnym nie wyróżniająca się, zawsze jakby w cieniu swojej „królewskiej” sąsiadki Mogielicy. Mimo wszystko Jasień ma to „coś”, co sprawia, że kto go raz odwiedzi chętnie tutaj wraca. To właśnie Jasień jest najczęściej przez nas odwiedzanym szczytem, i to o każdej porze roku. Na pewno jest to też świetna propozycja w szczycie sezonu turystycznego, kiedy oblegane są wszystkie „modne” miejsca. Trasa z Przysłopu jest mało uczęszczana, ale urokliwa. Po drodze znajdziemy kilka punktów widokowych na Gorce i Beskid Wyspowy. W okresie wakacyjnym można skorzystać z bazy namiotowej na Polanie Wały. 

Plan ztego szlaku zPrzeczy Przysop naJasie

Plan żółtego szlaku z Przełęczy Przysłop na Jasień

8. ĆWILIN

Tej góry nie trzeba specjalnie zachwalać. Jest to jedna z ciekawszych i popularniejszych wysp rejonu, należy bowiem do czołówki szczytów, nie tylko Beskidu Wyspowego, z których zobaczymy bajeczne panoramy. Przy dobrych warunkach widać majestatyczną Mogielicę i inne szczyty Beskidu Wyspowego, ale też Gorce, Babią Górę i Tatry. Wg popularnej opinii, to właśnie na Ćwilinie Kazimierz Sosnowski widząc wyłaniające się o świcie „wyspy” stworzył termin „Beskid Wyspowy”.

Na szczyt prowadzi kilka szlaków o bardzo różnym charakterze. Najkrótsze podejście to niebieski szlak z Przełęczy Gruszowiec, zwane „ścianą płaczu”. Latem trasa jest mordercza, dosłownie może „zabić” całą radość górskiej wycieczki. Natomiast zimą, przy umiarkowanych ilościach śniegu wchodzi się nią na szczyt stosunkowo szybko, a schodzi, a raczej zjeżdża, błyskawicznie. Dla osób lubiących długie wędrówki ciekawa będzie trasa prowadząca z Mszany Dolnej. Najbardziej optymalna, stosunkowo łatwa, sprawdzająca się nawet w trudnych warunkach trasa prowadzi z Wilczyc.

Polana Michurowa nawilinie

Skąpany w słońcu początek Polany Michurowej na Ćwilinie

9. LUBOŃ WIELKI

Luboń Wielki to klasyka Beskidu Wyspowego. Jest to jeden z popularniejszych celów wycieczek w tym rejonie. Podobnie, jak w przypadku innych wysp na szczyt można dotrzeć wieloma szlakami. Najciekawsza trasa prowadzi z Rabki Zaryte (żółty szlak). Jego niezwykłą atrakcją jest największe w Beskidzie Wyspowym gołoborze i rezerwat skalny zwany „Dziurawymi Turniami” . Znajdują się tutaj liczne schroniska skalne i jaskinie, największa z nich: „Jaskinia w Luboniu Wielkim” ma 26 m długości i deniwelację 9 m. Ciekawą trasą jest też niebieski szlak z Jordanowa, który przechodzi przez Polanę Surówka – gdzie znajduje się świetny punkt widokowy. Na szczycie góry stoi ciekawe architektonicznie schronisko, wybudowane w okresie międzywojennym oraz wieża przekaźnikowa.
Luboń ma jeszcze jedną, niezwykłą atrakcję, a mianowicie nocne wyjście z akcją „Odkryj Beskid Wyspowy” – dzięki profesjonalnej opiece może to być świetna przygoda nawet dla początkujących turystów.

Schronisko naLuboniu Wielkim
Schronisko na Luboniu Wielkim

10. MOGIELICA

Góra nie bez powodu zwana jest Królową Beskidu Wyspowego. Górę, oprócz majestatycznej sylwetki „królującej” nad otoczeniem cechuje obfitość propozycji rekreacyjnej, przede wszystkim liczne piesze, krótsze i dłuższe szlaki. Ale też trasy rowerowe i trasy dla uprawiających narciarstwo biegowe i przełajowe (backcountry), są tutaj przygotowane 2 trasy o łącznej długości 30 km, poprowadzone w pięknej leśnej scenerii. Na szczycie Mogielicy wybudowano drewnianą, wysoką na 22 m wieżę, która jest wspaniałym punktem widokowym. Przy dobrych warunkach widać stąd cały Beskid Wyspowy i Sądecki, Gorce, Pieniny, Tatry, Pasmo Babiej Góry i Beskid Żywiecki, a nawet Małą Fatrę. Oglądane z tej wysokości wschody i zachody słońca, można bez zbędnej skromności, nazwać „królewskimi”.

Na szczyt można dotrzeć praktycznie z 4 stron świata:

  • od północy z Przełęczy Rydza Śmigłego, bardzo ciekawa i jedna z bardziej popularnych trasa poprowadzona przez kilka polan, przy dobrej pogodzie możliwość pooglądania panoram (https://gorydlaciebie.pl/wyprawy/mogielica).
  • również od północy żółtym szlakiem z Tymbarku i Słopnic
  • od zachodu, niebieskim szlakiem z Jurkowa, czeka nas prawie 3-godz. marsz, ale jest też sporo widoków, m.in. z polany Cyrla, po drodze przechodzimy koło ciekawej wychodni skalnej „Zbójnicki Stół”
  • od południa zielonym szlakiem z Przełęczy Słopnickiej lub niebieskim ze Szczawy przez Bukówkę i Polanę Stumorgową
  • z zachodu od strony Jasienia. To już dłuższa wycieczka, z niezwykle urokliwymi akcentami m.in. Polana Stumorgowa (polecamy!).

Najszybciej, bo w godzinę szczyt zdobędziemy od strony Wyrębisk (parking nad Przełęczą Słopnicką). Jest to krótkie, ale ostre podejście. Szlak prowadzi ścieżką przebiegającą prawie cały czas lasem, pod szczytem przechodzi koło polanki, gdzie stoi krzyż papieski.

Trasa rowerowa Mogielica

Trasa “Mogielica” jest atrakcyjna dla “dużych” i “małych” rowerzystów

Więcej TRAS ROWEROWYCH w Beskidzie Wyspowym znajdą Państwo TUTAJ