Wyciągi narciarskie

Ranking portalu turystyki narciarskiej: www.narty.pl - pełny tekst znajdą Państwo TUTAJ

18 km sztucznie naśnieżanych i ratrakowanych tras zjazdowych o różnym poziomie trudności, 4 koleje krzesełkowe, 16 wyciągów orczykowych i piękne, nienaruszone górskie krajobrazy – to wszystko oferuje region Beskidu Wyspowego i Gorców, który po wielu latach „zastoju” powraca z narciarską ofertą na najwyższym poziomie. 

W ciągu ostatnich kilku lat w regionie Beskidu Wyspowego i sąsiadujących z nim Gorców narciarsko zmieniło się właściwie wszystko, począwszy od dojazdu do wyciągów i miejscowości narciarskich poprzez infrastrukturę noclegową, gastronomiczną i rozrywkową, na wyciągach i trasach narciarskich kończąc. Pojawiły się aż 3 zupełnie nowe, nowoczesne 4-osobowe koleje krzesełkowe, a także wyrosły całkiem nowe stacje narciarskie. 

W 2003 roku została otwarta stacja narciarska Laskowa-Kamionna początkowo oferując kilka wyciągów orczykowych. Obecnie stacja ta oferuje blisko 5km tras zjazdowych z najdłuższą ponad 2km. główną (czerwono-niebieską) trasą rodzinną. Na stoku działa 4-os. kolej krzesełkowa o dł. 1500m. pokonująca ponad 300m. przewyższenia, a także 3 wyciągi orczykowe. Górna stacja mieści się na wysokości ponad 800 m.n.p.m. 

Zachęcamy do zaglądnięcia na stronę stacji LASKOWA-SKI

10km w kierunku południowym od Laskowej znajduje się kolejna niedawno powstała stacja narciarska – Limanowa-Ski. Stacja oferuje 4-os. kolej krzesełkową wraz z 2 trasami zjazdowymi: niebieską 1000m. dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy, a także trudną czerwono-czarną 700m. trasę FIS. Ponadto na stoku pracują 2 wyciągi orczykowe z trasą dla początkujących narciarzy. Jest również trasa sportowa. Usytuowanie stoku w kotlinie górskiej zapewnia wysoką ilość opadów śniegu co wraz z północną wystawą stoku gwarantuje wyjątkowo dobre warunki. 

W zachodniej części regionu nie sposób nie zauważyć stacji narciarskiej w Kasinie Wielkiej. Rodzinna miejscowość olimpijki Justyny Kowalczyk udostępnia atrakcyjne zjazdy na zboczach góry Śnieżnicy. 4-os. kolej krzesełkowa dociera na prawie 900m.n.p.m. i obsługuje 1400m. czerwoną trasę zjazdową dla średnio-zaawansowanych narciarzy. U podnóża funkcjonuje również krótka „ośla łączka” dla dzieci.

Wszystkie stacje narciarskie w regionie posiadają wydajne systemy sztucznego naśnieżania a także oświetlenie tras zjazdowych. Trasy są przygotowywane przez ratraki a w tygodniu kolejki do wyciągów należą do rzadkości. Przy wyciągach znajdują się parkingi, punkty gastronomiczne a także wypożyczalnie i serwisy sprzętu. Sezon zwykle rozpoczyna się wraz z pierwszym śniegiem – na przełomie listopada/grudnia a kończy w kwietniu. 

Ceny w regionie zarówno karnetów narciarskich jak i noclegów są z reguły niższe niż w popularnych miejscowościach narciarskich.