Beskid Wyspowy

ODPOCZYNEK BLISKO NATURY


Beskid Wyspowy jest to pasmo górskie należące do Beskidów Zachodnich, położone pomiędzy: od północy Pogórzem Wiśnickim, od wschodu Kotliną Sądecką, od południa Kotliną Rabczańską oraz Gorcami , natomiast od zachodu Beskidem Makowskim. Charakterystyczną cechą Beskidu Wyspowego są odosobnione szczyty wznoszące się od 400 do 500 m ponad typowo podgórski krajobraz wzgórz – stąd też nazwa Wyspowy. Beskid Wyspowy łączy w sobie typowe cechy krajobrazu podgórskiego oraz górskiego. Najwyższe szczyty tego pasma górskiego to: Mogielica (1170m n.p.m.) i Ćwilin (1072m n.p.m.). Innymi znanymi górami regionu są: Luboń Wielki, Śnieżnika, Lubogoszcz. Znajdują się tu również liczne wychodnie i formy skalne zbudowane z piaskowca. Najbardziej znanym z nich jest Diabli Kamień.

Jedną z atrakcji regionu jest wieża widokowa na Mogielicy - wybudowana w 2008 r. Można z niej przy bezchmurnej pogodzie z wysokości koron drzew podziwiać rozległe tereny Beskidu Wyspowego i Sądeckiego, Gorce, a nawet i Tatry. Miłośnicy sportów rowerowych również znajdą tu dla siebie wiele tras rowerowych poprowadzonych przez najpiękniejsze zakątki Beskidu Wyspowego.

Sprawdźcie 10 najciekawszych tras trekkingowych i rowerowych w Beskidzie Wyspowym!


Dwór w Laskowej


Jednym z najpiękniejszych zabytków Beskidu Wyspowego jest położony w naszej miejscowości, zabytkowy dwór.

Laskowski dwór wzniesiono pomiędzy 2 połową XVI a 1 połową XVII wieku, choć istnieją przypuszczenia, że może być znacznie starszy. Był własnością Księży Misjonarzy sprowadzonych z Francji (Lazaryci, zwani tutaj Francuzami), aż do rozbioru Polski, kiedy uległ sekularyzacji. W XIX wieku właścicielami majątku w Laskowej zostali Skrzyńscy, a po nich Żochowscy. W 1924 roku dwór trafił w ręce rodziny Michałowskich, a po wojnie został im odebrany i popadł w ruinę. Państwo Michałowscy odzyskali go dopiero w połowie lat 90 XX wieku i od tej pory jest on odnawiany.

Dwór w Laskowej to budowla drewniana, konstrukcji zrębowej, wzniesiona na planie prostokąta z modrzewiowych bali. Budynek jest otynkowany i pokryty gontowym łamanym dachem, nazywanym dachem polskim w typie krakowskim. Wewnątrz dwór został podzielony na trzy podłużne trakty, z których pierwszy mieści sień. Na prawo od sieni znajdują się pokoje mieszkalne, natomiast na lewo reprezentacyjna kaplica, urządzona na miejscu dworskiego salonu i ozdobiona polichromowanym stropem (to pozostałość po Księżach Misjonarzach).  

Otoczenie dworu zajmował niegdyś rozległy park, po którym do dzisiaj zostały nieliczne stare lipy. W pobliżu znajdują się także zrujnowane zabudowania gospodarcze oraz kapliczka św. Jana Nepomucena z XVIII wieku, w której podczas okupacji była ukryta radiostacja wymontowana z zestrzelonego samolotu aliantów.

Obiekt można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Należy jednak pamiętać, że oprócz cennego zabytku jest to także dom mieszkalny.

Więcej informacji na temat zabytków Beskidu Wyspowego znajdą Państwo TUTAJ